\|/

PROJEKTIST

Keskkonnasõbralikud tõrjemeetodid

Teod

Kuigi teod ja nälkjad on looduslikus aineringes toitainete mulda tagasi viimisel olulisel kohal, puutuvad aiapidajad kokku peamiselt nende elutegevuse negatiivsemaid emotsioone tekitava küljega. Isegi kõige suurem loodusesõber ei saa rahulikult vaadata, kuidas tema lilled, maasikad ning marjapõõsad kõhtjalgsete roaks langevad.

Tigude tõrjumine kemikaalide abil on kogu aia elustiku, kuid ka väikelaste ning lemmikloomade jaoks ohtlik ettevõtmine. Metaldehüüdi sisaldavad teotõrjegraanulid on inimeste ja loomade jaoks mürgised otsesel allaneelamisel ning mürgitusnähtusid lindudel ja loomadel tekitavad ka tõrje tagajärjel liikumatult lebama jäävad ning surnud teod ning nälkjad. Seetõttu on mõistlik kasutada loodussõbralikumaid vahendeid, mis on limuste arvukuse vaoshoidmiseks samuti tõhusad.

Keskkonnasõbralikke meetodeid tigude ja nälkjate hulga vähendamiseks on mitmeid:

 • Kõige kasulikum on muidugi tigude looduslikele vaenlastele aias heade elutingimuste loomine. Teod ja nälkjad oluline toit siilidele, konnadele (eriti kärnkonnadele) ja mitmetele lindudele (rästad jt).
 • Puistata taimede ümber peeneteralisi materjale: liiva, kruusa, männiokkaid, kohvipaksu, puupuru, tuhka, kiviklibu, purustatud munakoortest või teokarpidest puru jms. Need kõik takistavad tigudel liikumist ning panevad nad suunduma kergemini kättesaadavate toiduallikate juurde.

 • Käia õhtuti aias ringi ja korjata silma alla sattuvad teod soolveeanumasse, seebivette või lömastada. Taskulambi valguses on tigusid mugav taimede vahelt üles leida limaraja järgi.
 • Kasutada madalaid õllega täidetud nõusid, mille servad peaksid olema maapinnast vähemalt 5 cm kõrgusel, et jooksiklased sinna juhuslikult sisse ei roniks ega upuks. Kasutada võib ka alkoholivaba õlut. Inimesed, kes ei kujuta ette õlle raiskamist tigude peale, võivad teha ka vesilahuse 0,5-st teelusikatäiest pagaripärmist ja supilusikatäisest suhkrust. Kasutada võib ka poes müügil olevaid teopüüniseid. Õllenõusid tuleks iga päev kontrollida ja vastavalt vajadusele surnud teod eemaldada ning õlut vahetada (eriti vihma järel) ja lisada.
 • Asetada peenarde ümber ja peenarde vahekäikudesse värsket mereadru. See meetod mõjub vaid niikaua kuni vihm või kastmine soola adru seest välja uhub.
 • Tigusid peletab multšina taimede ümber koirohu-, soolikarohu-, sidrunmelissi- või mündilehtede ja ka kuuse- või männiokaste laotamine. Teod väldivad ka tammelehtedest multši. Need multšid ei tapa tigusid, kuid hoiavad nad kultuurtaimedest eemal.
 • Peenarde või üksikute taimede ümber võib asetada umbes 5 cm laiused vaskplekiribad. Teod ei ületa vasest tõkkeid. Enne tuleks ribadega piiratava ala seest kõik teod kokku korjata, sest muidu hävitavad sissepiiratud limused sealt kogu nende jaoks söödava taimestiku.
 • Kasvatada võib taimi, mis peletavad tigusid eemale. Tigudele ei meeldi näiteks kurekell, kurerehad, gladioolid, mündid, ingver, pune, nõmm-liivatee, koirohi, raudrohi, sibul, küüslauk, soolikarohi, rosmariin jpt taimed.
 • Aias võib tigude meelistaimi kasvatada püünistaimedena. Näiteks võiks tigude eest kaitsmist vajavate taimede lähedal kasvatada hostat, mädarõigast, saialille, tsinniat, peiulille või põlduba. Tigusid ja nälkjaid võib varjulistesse kohtadesse kogunema meelitada ka maapinnale kartuliviilusid, salatilehti või poolikuid viinamarju asetades. Kui nende meeliste lähedusse asetada tigudele sobivad varjumispaigad (näiteks kivid, lauajupid, tagurpidi lillepotid vms.), siis jääb aiapidaja mureks vaid nende alla päevaks peitu pugenud tigude kokku korjamine.
 • Rahva seas levinud teopeletamise meetod on kokku korjatud tigude asetamine keeva vette ning selle segu hoidmine paar päeva kuni jubeda leha tekkeni. Siis tuleks vedelik surnud tigude pealt ära valada ja kasutada seda tigude rünnakust ohustatud taimede ümbruse piserdamiseks. Taimede endi peale ei tasu vedelikku valada.
 • Taimede ümber võib panna ka pisut tigude ja nälkjate jäänused. Väidetavalt tõmbab see ligi uusi tigusid, keda saab siis väikese vaevaga ära korjata. Kogusega üle pakkumise korral hakkavad teojäänused haisema ning meelitavad hoopis kärbseid.
 • Tigudele mõjub ringiliikumist soodustavalt aia õhtune kastmine. Seetõttu võib tõrjeperioodil kasta varahommikuti.