\|/

PROJEKTIST

Liblikad

KUIDAS MUUTA AED LIBLIKATE JAOKS LIGITÕMBAVAKS

Mida saaks ette võtta, et aed oleks liblikate jaoks sobiv elukeskkond?

1. Vältida tuleks putuka- ja taimemürkide kasutamist
Mürgid tapavad liblikad ja nende röövikud, aga on kahjulikud ka viimaseid söövatele lindudele ja putuktoidulistele loomadele. Seetõttu on targem kasutada kahjuri- ja umbrohutõrjeks keskkonnasõbralikke meetodeid.

2. Kasulik oleks välja uurida, missugused liblikad aia ümbruses elavad
Et saada teada, missugused liblikaliigid aias elada võiksid, võiks jälgida loodust naabrite aedades või mujal koduaia ümbruses. Määraja abil saab seal sagedamini esinevate liblikate liigid kindlaks teha ja nende liblikate röövikute jaoks sobivaid toidutaimi võikski oma aias kasvatada.

3. Päikesepaistelise aiaosa loomine
Liblikatel on aktiivselt liikuma hakkamiseks vaja, et väline soojusallikas nende kehatemperatuuri teatud kõrguseni kütaks. Liblikate jaoks on ideaalne tuulevarjuline ja päikeseline lõuna poole avanev aianurk. Sinna jõuab päeva jooksul kõige enam päikesevalgust. Liblikatele mõeldud taimi võib istutada ka poolvarjulisse kohta, aga siis külastab enamik liblikaid seda vaid ajal, kui sinna päike paistab. Kui aed asub tuultele avatud paigas, siis võiks istutada tuulevarjuks põõsaid.

foto: A.Soovik

4. Liblikaröövikute toidutaimede kasvatamine
Paljud liblikad ei ela aedades seetõttu, et seal ei kasva nende röövikute jaoks vajalikke toidutaimi. Liblikaröövikud toituvad kodumaistel taimedel, seega ei ole võõrliikidest nende jaoks kasu. Kui ei ole röövikuid, siis ei ole ka liblikaid!

Mitmed liblikaliikide paljunemine sõltub kõrvenõgese (Urtica dioica) olemasolust ja kui nad seda ei leia, siis mingi muu taim seda ei asenda. Päevapaabusilma (Inachis io) ja väike-koerliblika (Aglais urticae) röövikute jaoks on kõrvenõges ainus toidutoim. Nõgeseliblika (Araschia levana) ning väike-kärbtiiva (Polygonia c-album) röövikud söövad samuti nõgeseid. Aeda võiks jätta lapikese kõrget heina, kus kasvab ka nõgeseid ja ohakaid. Sellega luuakse toitumisvõimalusi paljudele ümbruskonna liblikate röövikutele. Tuleks aga meeles pidada, et liblikaröövikud armastavad sooje, päikesepaistelisi ja tuulevaikseid kohti. Niisiis ei tõuse nende jaoks tulu kuuritaguses varjulises nurgas kasvavatest nõgestest. Nõgeseid või muid röövikute toidutaimi võib kasvatada ka pottides, asustada nad aia tagumistesse nurkadesse või mujale vähemärgatavasse kohta. Aiapidajal tasuks leida iseenda jaoks sobiv tasakaal looduslikkuse ja hooldatuse vahel.

foto: T.Tamm

Meeles tasub pidada, et enamik umbrohtusid on lihtsalt tagasihoidliku välimusega aasalilled, millel kasvada lastes võib olla suhteliselt kindel, et liblikatel ja nende röövikutel on aias toidutaimed olemas.

Sageli nukkuvad ja talvituvad röövikud kuivanud taimestiku seas. Seetõttu võiks sügisel aeda mitte liiga hoolsalt korda teha, vaid oodata kuivanud taimevarte koristamisega kevadeni.

5. Nektarirohkete õitega taimede kasvatamine

Täiskasvanud liblikate jaoks on oluline nektarirohkete õite olemasolu. On olemas palju nektaririkkaid võõrliike, mis on liblikate jaoks kodumaiste lilledega võrdsed toiduallikad, kuid eelistada võiks siiski eestimaiseid taimi ja eriti looduslikke aasalilli. Sageli meeldivad need liblikatele rohkem kui hoopis efektsema välimusega aialilled. Aias peaksid varakevadest hilissügiseni pidevalt olema mõned õitsevad taimed.

Liblikaid tõmbavad ligi mitmed maitsetaimed: lavendel, iisop, murulauk, nõmm-liivatee, harilik pune, mündid.

Liblikavalmikutele melepäraste toidutaimede nimekirja leiab siit ning aasalillede kasvatamisest aias võib lugeda siit.

Kuigi ka üksik lilleõis võib liblikaid meelitada, köidavad neid edukamalt kogumitena kasvavate lilled. Et tekitada sellist liblikate tähelepanu köitvat eredat värvilaiku, on kasulik kasvatada tervet klumpi samaliigilisi taimi kõrvuti.

foto: R.Arro

Eelistama peaks lihtõielisi taimi, sest täidisõielised sordid on sageli nõrgema lõhnaga ja nektarivaesemad ning liblikatel on täidisõitest raskem toitu kätte saada. Põldohakas (Cirsium arvense ) on tavaliselt kõike muud kui aeda soovitud taim, kuid looduses kasvab ta sageli koos mitmete liblikaröövikute toidutaime kõrvenõgesega. Põldohakas on väga nektaririkas ja seetõttu eelistavad liblikad teda paljudele muudele taimedele. Pealegi õitseb põldohakas kogu suve kuni septembrini, pakkudes toitumisvõimalusi ka valmikuna talvituvatele (väike-koerliblikas, leinaliblikas) ja rändavatele liblikatele (admiral, ohakaliblikas). Kui aiapidaja laseb oma krundil kasvada ja õitseda mõnedel põldohakataimedel, leiavad sealt toitu paljud liblikad. Peale selle söövad mõned linnud meelsasti ohakate seemneid.

6. Liblikatele varjumisvõimaluste loomine

Tasub kasvatada taimi, mis peale nektari liblikatele ka peitumisvõimalusi pakuvad! Paljudele liblikatele meeldib öid mööda saata maapinnast kõrgemal asuvates paikades. Selleks sobivad hästi aias kasvavad põõsad ja ronitaimed. Ööbimiseks on neile head ka amplis kasvavad taimed. Liblikaid meelitavad edukalt budleiad ja lavendel.

7. Võimalda liblikatele ligipääs veele!
Liblikad vajavad vett, mida nad saavad imeda märjalt pinnaselt. Betoonservadega aiatiigist ei ole seetõttu liblikate jaoks kasu. Parim on niiske ja porine pind, näiteks savine või mudane tiigikallas. Kui läheduses asub oja või kraav, siis ei ole vaja liblikate veevajaduse rahuldamise pärast muret tunda.